internet

Noterlerde Güvenli Ödeme Başlıyor

Noterlerde Güvenli Ödeme Başlıyor

 

Merakla beklenen noterlerde güvenli ödeme sistemi sayesinde milyonlarca vatandaş artık ödemelerini doğrudan noter kurumu üzerinden güvenli ve son derece pratik bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Yapılan düzenleme kapsamında artık ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde, para ödemeleri işlemlerinde bireyler tanımlı bankalar ve noter kurumu üzerinden bu işlemleri yapabiliyor. Bu işlemlerin doğrudan noter kurumu ve tanımlı bankalar üzerinden gerçekleştirilmesi sayesinde sahtecilik ve dolandırıcılık gibi olumsuz durumların önüne geçilebiliyor.

Geçmiş dönemlerde yukarıdaki işlemlerin doğrudan şahıslar arasında yapılması sonucunda sahtecilik ve dolandırıcılık durumları söz konusu olabiliyor ve bu durum sonucunda bireyler ekonomik anlamda kayba maruz kalabiliyordu. Fakat bu işlemlerin artık tanımlı bankalar ve noter kurumu üzerinden yapılmasıyla birlikte hem alıcı ve hem satıcı rahat bir nefes aldı.

Elden Para Alışveriş Dönemi Artık Sona Eriyor

Geçmiş dönemlerde doğrudan elden para alışverişleri yapılıyordu. Bu durum güvensizlik oluşturabildiğinden noterlerde güvenli ödeme başlıyor düzenlemesinin gerçekleştirilmesini sağladı. Buna göre imzalar atılıncaya dek paralar banka hesaplarında kurum tarafından yasal kapsam doğrultusunda bloke edilecektir. Bu sayede ikinci el araç alım ve satımlarında olası dolandırıcılık durumları etkin bir biçimde engellenecektir.

Adalet Bakanlığı ve Türkiye Noterciler Birliği tarafından ortaklaşa hizmete sunulan güvenlik ödeme sistemi hizmete sunulduğu ilk günden buyana yüksek düzeyde beğeni aldı. Buna göre güvenlik ödeme sistemindeki tüm süreçler ilgili bankalar ve noterler üzerinden problemsiz bir şekilde işleyecektir. Bu sayede bireylerin herhangi bir mağduriyet yaşaması artık söz konusu olmayacaktır.

Yeni Sistemde Satıcı Ve Alıcının Yapması Gerekenler

Yeni noterlerde güvenli ödeme başlıyor konusunda satıcı ve alıcının yapması gerekenler ise oldukça basittir.  Buna göre satıcı ve alıcı ilgili banka şubesine bizzat başvuruda bulunarak nüfus cüzdanı, araç bilgileri ve banka İBAN numarası üzerinden Türkiye Noterler Birliği’nin online kayıt sistemi üzerinden gerekli kayıtları yaptırabileceklerdir. Bu işlemden sonrasında banka yetkilisi tarafından alıcıya bir referans numarası sunulacaktır.

Sunulan referans numarası sayesinde para doğrudan bloke hesap üzerinden bekletilecektir. Yeni sistem sayesinde vekaletname bedeli, noter hizmet bedeli gibi diğer ödemeler ise tüm kredi kartları üzerinden ek komisyonsuz bir biçimde ödenebilecektir. Yeni sistemin ikinci el araç alım ve satımlarında büyük avantajlar sağladığı ilgili kurum tarafından vurgulanmıştır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu