Teknoloji

MacBook Pro’da Vazgeçtiği 5 Özellik

MacBook Pro'da Vazgeçtiği 5 Özellik

Apple’ın Yeni Ürünü MacBook Pro’da Vazgeçtiği 5 Özellik

Apple’ın kusursuz tasarımıyla dikkatleri üzerine çekecek yeni MacBook Pro modeli inanılma performansıyla da çok konuşulacağa benziyor. Apple şirketinin geçmiş yıllarda kullanmış olduğu tasarım dili özelliklerine geri dönmesi Apple sevenler tarafından “Apple eskiye mi dönüyor?” Sorularının sorulmasına neden oldu. İşte MacBook Pro’ da eski modellerden esinlenilmiş bazı yeni özellikler.
ABD’nin şüphesiz ki en dev markalarının başını çeken Apple dün akşam düzenlediği etkinlikte duyurduğu MacBook Pro, özellikle yeni dizayn ve tasarımı bile gözleri üzerine sabitledi. Şirket yeni çıkarmış olduğu dizüstü bilgisayar modelinde de ilk kes çentikli bir ekran tercih etmişti. Fakat bu çentikli ekranın Face ID desteği yani yüz tanıma özelliği içermiyor oluşu alıcıları çok da memnun edememişti. Birçok kullanıcı, tam ekran uygulamalarda siyah renklendirme işe gizlenmiş bu çektiğin aslında çok gereksiz olduğunu düşünüyor. MacBook Pro da çentikli bir ekran vardır. Fakat yapılan değişiklikler bundan ibaret olmadığı görülüyor.

İşte Dikkat Çekici Yeni Özellikler

Apple şirketi geçmişte kullandığı bazı tasarım dili özelliklerine geri döndü. MacBook Pro’nundaha önceleri çıkarmış olduğu versiyonlarında Touch Bar isimli ayrı bir bölüme yer veriyordu. Bu donanım dokunmatik bir yüzeydi. Bazı işlevler için kullanılmasını sağlardı.  Farklı fakat çok da gerekli olmayan bu özellik 2021 model MacBook Pro’da ortadan kaldırıldı. Kullanıcıları memnun edecek bir yeni özellik de Magsafe 3 ismiyle kullanıma sunulan manyetik şarj sisteminin gelmesi oldu.

Daha Fazla Bağlantı

Apple önceki modellerinde sadece USB Type-C girişine yer vermişti. Ancak yeni modelde Magsafe’ye ek olarak 3 adet Thunderbolt 4, bir adet HDMI bağlantı noktası, bir adet SDXC kart okuyucu ve bir adette kablolu kulaklık girişine sahip. Klavye tasarımın da da bir geriye dönüş söz konusu. Şirket uzun yıllar önce kullanmayı bıraktığı siyah klavyelere geri dönüş yaptı. Apple’ın 2004 yılında PowerBook’ta kullandığı yumuşatılmış köşeler 2021 yılındaki bu tasarımda da kullanılmış.
Apple yeni iPhone modellerini iPhone 5s tasarımına benzeterek kullanıcılarını şaşırtmıştı aynı hareketi MacBook’tada görmekteyiz sizce de bu durum geçmişe dönüşün bir göstergesi mi?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu