Teknoloji

Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu 19 Ocak’ta İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda!

İlk albümü “Hasretin İki Yakasını” Zülfü Livaneli ile 2019 yılında yayımlayan Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu 19 Ocak’ta Cemal Reşit Rey sahnesinde vereceği konser ile suyun iki yakasını birleştiriyor.

15 yılı aşkın süredir dostluk ve barış ezgileriyle, suyun iki yanında gerçekleştirdiği 100’den fazla konserle müzikseverlerle güçlü bağlar kurmaya devam eden LMV Korosu, ismini aldığı Lozan Antlaşması’nın bir devamı olarak Türkiye ve Yunanistan arasında imzalanan Mübadele Sözleşmesi’nin 100. yılı anısına düzenleniyor. Konserde şef Garip Mansuroğlu’nun yönetimindeki koro ve orkestra aynı zamanda Yasemin Göksu ile unutulmaz bir performans da sergileyecek.

100 yıl önce Yunanistan’da yaşayan Türk-Müslüman nüfus ile Anadolu’da yaşayan Rum-Ortodoks nüfusunun karşılıklı göçe zorlanması, LMV Korosu’nun çıkış noktası olup, ilhamını doğdukları toprakları terk etmek zorunda bırakılan mübadillerin kültüründen alıyor. 

Tüm savaşların elim sonu gibi, günümüze uzanan acı ve hüznü doğuran mübadele ile yaşadıkları yerden, aile, arkadaş ve sevdiklerinden koparılan halklar, hiç bilmedikleri topraklarda yeni bir hayat kurmak zorunda kaldılar. Yaşanan bu derin acılar, kuşaktan kuşağa aktarılarak günümüze dek uzanıyor. Unutulmaması ve daima hatırlanması gereken bu acı göç, Lozan Mübadilleri Vakfı Korosu’nun söylediği hasret, sevgi ve umut şarkılarıyla bu acıların bir daha yaşanmaması arzusunu daima canlı tutuluyor.  

Mübadelenin hüzünlü kuşakları olarak farklı meslek gruplarından gönüllülerden oluşan LMV Korosu, bir bölümü mübadil eserleri olan Rumeli türküleri, Balkan ezgileri ve Rebetikolar ile iki ülkede söylenen Türkçe- Yunanca ortak ezgilerden oluşan repertuar ile iki ülkenin ortak kaderini ve kültürel mirasını yansıtmayı hedefliyor.   

Uçan Potinler Yunan ve Türk dansları gösterileriyle 19 Ocak Perşembe günü, Cemal Reşit Rey’de sahne alacak olan LMV Korosu, müziğin birleştirici gücünü hissedenleri bekliyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu