HABER - DUYURU

Korsan İçerik Tüketimi

Korsan İçerik Tüketimi

Korsan içerik tüketiminin alıp başını gittiği bir dönemde yaşıyoruz. Hatta siz de mutlaka karşılaşmışsınızdır. Bu yaptıklarıyla gurur duyanlar bile mevcut. “Aynısını internetten bedavaya izleyebilecekken neden buna para vereyim ki?” cümlesi ise korsan içerik tüketmekten gurur duyan insanların kalıplaşmış cümlelerinden biri haline gelmiş. Peki, ama neden korsan içerik bu kadar yaygınlaşmış durumda?

Toplumun Eğlence Sektörüne Bakışı

Toplum olarak eğlence sektöründe çalışan insanlara ve onların işlerine gösterdiğimiz saygı bence uzun yıllardır gelişmemiş durumda. Buna oyuncular, şarkıcılar, dansçılar ve daha pek çoğu da dâhil. Bir dansçının mesleğini söylediğinde aldığı cevaplar genellikle birkaç homurdanma ve avutma sözcüğü olabiliyor mesela. Haliyle bu avutma ve homurdanmayla cevap veren kişi gün gelip eğlenmeye ihtiyaç duyduğunda zaten en başından beri gerçek bir iş olarak görmediği hizmetin parasını da vermek istemiyor. “Alt tarafı şarkı söylüyor!” diyerek dinlemek için yanıp tutuştuğu o şarkıyı satın almak yerine kılı kırk yararak bedavaya(!) temin ediyor. Fakat bence alt tarafı bir şarkı olsaydı bunca insan elde etmek için bu kadar uğraşmazdı. Çünkü kabul etmek istemesek de eğlence de en önemli ihtiyaçlardan birisi.

Korsan İçerik Neden Yaygınlaşıyor?

Şöyle bir geçek de var ki eğlence herkesin kolaylıkla ulaşamadığı bir ihtiyaç. Korsanın popülerliğinin özellikle gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkelerde yüksek olmasını sebebi de bu. Eğlencenin önemli bir ihtiyaç olduğu su götürmez bir gerçek, ama gerçek olan başka bir şey varsa o da eğlencenin karın doyurmadığı. Beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarını bile zor karşılayan; ya da “Bugün doydum ama yarın aç kalır mıyım?” endişesiyle yaşayan insanların eğlenceye yarınki yemeklerinin parasını yatırmalarını beklemek düpedüz aptallık olmuş oluyor. Ülkemizde sanatçıya gösterilen saygının da henüz yeterli seviyeye gelememiş olmasının sebebi de bununla açıklanabilir bence.

Sanat, insanların refah seviyesi arttıkça toplumun gözünde önem kazanmaya mutlaka başlayacaktır. O zamana kadar da bize düşen bu konuda mümkün olduğunca bilinçli olup eğer karşılayabilecek durumumuz varsa tükettiğimiz içeriği satın almak ve elimizden geldiğince korsan kullanmamaya çalışmaktır. İnanıyorum ki, bu hususlara dikkat edilirse korsanın önüne geçebiliriz!

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu