Teknoloji

Klavye Yazınız Kimliğinizi Doğrulayacak

Teknolojinin gelişmesi ve hayatımızda vazgeçilmez bir yer alması ile birlikte birçok şahsi ve gizli bilgiler artık bilgisayar ve sunucu ortamlarında saklanmaktadır. Ancak bu ortamların internetin ve kötü amaçlı kişilerin var olması ile birlikte korunma olanağı da oldukça zor olmaktadır. Bu sebeplerden özellikle bilgisayar ve internet sistemi üzerinde oldukça çok kimlik doğrulama yöntemleri kullanılmaktadır. Esasında kimlik doğrulama yöntemleri sadece bilgisayarlarda ve sanal ortamda karşımıza çıkmamaktadır. İkili konuşmalarda isim söylemek ya da belirli bir mekândan bahsetmek de kimlik doğrulama olmaktadır. Ancak bu yazımızda sanal ortamlardaki kimlik doğrulama konusundan bahsedeceğiz.

Klavye Yazısı ile Kimlik Doğrulamanın Gereklilikleri Sonuçları

Sanal ortamda ya da bir teknolojik üründe çok farklı ve gizli kimlik doğrulama yöntemleri olsa da her birinin kaydedildikten sonra kopyalanması ve bunun takibinde ise veri ve emek hırsızlıklarının olması günümüz teknoloji ve bilimi ile mümkündür. Bu sebeplerden dolayı bir kişinin tıpkı el yazısı karakterinde olduğu gibi klavye yazısı karakteri analiz edilmeli ve kimlik doğrulama işlemlerinde klavye yazısı kimlik doğrulamasının kullanılması gerekmektedir. Bu işlemler bir dizi kod ve öğrene bilir teknoloji kullanılarak yapılmaktadır. Bu işlemlerin sonucunda elde edilen kimlik doğrulama sisteminde ise kimlik hatalı olarak reddetme oranı 0,570 iken hatalı olarak kabul etme oranı ise 0,088 olarak saptanmıştır.

Klavye Yazısı İle Kimlik Doğrulama da Kullanılan Yöntemler

Klavye yazısı kimlik doğrulaması kullanılırken yöntemler şu sıra ile kullanılmaktadır. Tuş vuruş dinamikleri, NNDD algoritması, materyal ve metot, veri algılama, senaryolar ve sonuç. Klavye yazısı ile kimlik doğrulamada bir tuşa basma ve çekme arasındaki süre, tuşa uygulanan kuvvet, aynı harf tekrarlarında oluşan çekme süreleri, hatalı yaza oranları kullanılmaktadır. Ardından öğrenme yeteni olan makine bu işlemleri hafızasına alarak kodlamaya yani verileri almaya başlamaktadır. Bu işlemleri bitirdikten sonra ise senaryolar üretmektedir. Senaryo üretimlerinde programda kullanılan bütün verilerde sonuçlar doğru ise kimliği onaylamaktadır. Açık söylemek gerekir ise şu an için kullanıma çok uzak görülebilecek olan bu teknoloji denetlenmiş ve var olman bir teknolojidir. Ki zaten yakın bir gelecekte de kullanılması elzem olan bir teknoloji olmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu