Otomobil

Kanatsız Uçan Bir Araba Olan CityHawk’ı Yaptılar!

Kanatsız Uçan Bir Araba Olan CityHawk'ı Yaptılar!

CityHawk, uçak gibi uçabilen ve otoyol boyunca hareket edebilen gerçek bir kanatsız konsepttir. Ve işte filmden fırlamış kanatsız uçan makine!

Son 4 yılda, giderek daha fazla “uçan araba” gördük. Her geçen gün daha fazla şirket bu konseptte birçok yeni proje üzerinde çalışmaya devam ediyor. Örnek vermek gerekirse; Klein Vision, uçak gibi uçabilen ve otoyolda hareket edebilen katlanır kanatları olan, AirCar gibi gerçek bir araba için bir konsept duyurdu. Cityhawk ise diğerlerinden temelde farklı kanatsız koltuklara sahip büyük bir otomobil. Araba, 80’lerin bilim kurgu filminden fırlamış gibi görünüyor.

CityHawk’ın En Cazip Özellikleri!

Urban Aeronautics tarafından tasarlanan ve üretilen CityHawk, “ilk hidrojenle çalışan uçak” ve en çarpıcı görsel detayı kanatların olmaması. Manevra kabiliyeti, dikey olarak çalışmasına da izin verir ve beş yolcuya kadar ağırlayabilir.

CityHawk öncelikle de uçan taksi veya ambulans olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Sonra gün boyunca birden fazla uçuş gerçekleştirebilir. Geliştiricileri, uçan arabanın, türbülanslı koşullarda bile, giriş ve çıkış gürültü seviyelerini azaltan ve genel dengeyi artıran özel sızdırmaz çift kanallı rotorlara dayanan Vancraft adlı yenilikçi bir teknoloji ile içerdiğini söylüyor. Ayrıca uçak otopilot gibi otonom hava trafik sistemleri şehirlerdeki binaları da tespit edip aksiyon alabiliyor.

Hidrojenle Çalışan İlk Uçak

Hepsinden iyisi, Cityhawk geceleri ve tüm hava koşullarında da güvenilir bir şekilde çalışır ve kullanılabilirliğini büyük ölçüde artırır. Bu uçan arabanın da avantajlarından biri, çatılar gibi kentsel alanlara inebilme yeteneğidir. Bu zamandan tasarruf sağlar ve verimliliği artırır. Tıbbi bir acil durum olarak kullanmak çok önemlidir.

Cityhawk’ın iç mekanı “rahat koltuklar, Wi-Fi bağlantısı ve çoklu dokunmatik ekranlarla lüks bir araba kadar konforlu” olacak bir şekilde tasarlandı. Ancak en önemli unsurlardan biri de hiç şüphesiz enerji teknolojisidir. Urban Aeronautics, hidrojen ve elektrikle çalışabilmesi için yakıt hücresi teknolojisini araca entegre etmek için ABD şirketi Hypoint ile ortaklık kurdu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu