Teknoloji

İğne Deliğinden Gelecek – Bir Elektronun Otobiyografisi

Elektron deyince aklınıza ne geliyor?  Kimi insanlar için son derece ürkütücü olan konular gibi görünse de temel bilgiler şu şekilde verilebilerek tanımlama yapılabilir: e−̅ veya β−̅ sembollü negatif temel elektrik yükü olan atom altı bir parçacık olarak en basit biçimde ifade edilebilir. Atomun en önemli yapılarından bir tanesidir ve dilerseniz şimdi iğne deliğinden gelecek – bir elektronun otobiyografisi konusuna ana hatları ile bakalım.

Elektronları kendi biyografilerini bir diş göz olarak bakın nasıl anlatıyorlar. 1838 senesinde İngiliz doğa filozofu olan Richard Laming isimli bilim insanı atomların kimyasal özelliklerini açıklama amacıyla  elektron yükünün bölünemez olma özelliği  saptamasını net bir biçimde hipotezini gerçekleştirmiştir. İrlandalı olan fizik bilim insanı olan George Johnstone Stoney  ise tüm bunlardan yola çıkarak ve birleştirerek 1891 yılında bu çok önemli  bileşene elektron ismini vermiştir. J.J.Thomson isimli bilim insanı  kendisiyle beraber İngiliz fizikçi ekibiyle beraber bu alanda son noktayı 1897 senesinde koyarak elektronları parçacık olarak tanımlamış ve böylece elektronların otobiyografisi tamamlanmış olmuştur. Onlar kendi öykülerini böyle kaleme alıyorlar. Gördüğünüz gibi tam bir iğne deliğinden geçme öyküsü bu.

Temel Bilgiler

İğne deliğinden gelecek – bir elektronun otobiyografisi konusunda elektronların temel özellikleri konusunda söylenebilecek temel bilgiler ise şunlardır:Birinci nesildir.Spin oranı ½ oranındadır.Biz canlılar gibi fani değildir ve sonsuz bir yaşam döngüsü mevcuttur. Kütle çekim, Elektromanyetik, Zayıf etkileşimleri mevcuttur. Elektriksel yüküne baktığımıza karşımıza çıkan veri şöyledir: –1.602 176 53(14) × 10–19 C değerindedir. Kütlesi ise 9.109 3826(16) × 10–31 kg .5.485 799 0945(24) × 10–4 u.1⁄1822.888 4849(8) u.0.510 998 918(44).Yukarıda ifade edilen size oldukça karmaşık görülebilir ve işin içinde olan insanlar için oldukça basit ve kolay olan konular ve genelde fizikçiler ve nükleer bilim ile uğraşan insanların kapsama alanında oldukça hakim olan konular. Üstte verilen bilgilerden de görüleceği üzere İğne deliğinden gelecek – bir elektronun otobiyografisi ve temel özellikleri tam da bu biçimde yer alıyor. Sıradışı ve benzersiz bir ortaya çıkış hikayesi olduğu ise kesin.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu