Teknoloji

Hızyuvar Yolcu Kapsülü

 

Teknoloji son sürat ilerliyor ve gün geçmiyor ki karşımıza daha önceden hayal bile edemeyeceğimiz ürünler çıkmasın. Üstelik bunlar öylesine olan ürünler ki kimi zaman acaba bir bilim kurgu mu izliyoruz diye insan düşünmekten kendini alıkoyamıyor. İşte Hızyuvar yolcu kapsülü de bunlardan bir tanesi ve adeta akıl sınırlarını zorluyor. En basit ifade ile bu ürün nedir sorusuna verilebilecek olan temel yanıt şu şekilde ve bilim insanları da bu biçimde ifade ediyorlar. O adından da anlaşılacağı üzere bir özel yapıda olan yolcu kapsülü. Bugün baktığımızda dünya çapında pek çok firmanın bu alana yoğunlaştığını görüyoruz ve tüm bu firmalar bu özel yolcu kapsülünün üretimi konusunda adeta birbiri ile yarışıyor.

Hızyuvar Yolcu Kapsülünün Temel Özellikleri
türkçe casino
Hızyuvar yolcu kapsülü Hyperloop ismiyle de anılıyor.  Bu alanda ilk test bu uzay kapsülü ile ilgili çalışmalar yürüten Hyperloop One şirketi tarafından mart ayında Amerika Birleşik Devletleri Nevada Çölünde gerçekleştirildi ve gerçekleştirilen bu testlerden de görülebileceği ve sistem tanıtımlarından da anlaşılabileceği üzere ürünün en önemli özelliklerinden bir tanesi ve ki ürünün adı tam da buradan geliyor ses hızına yakın hızlarda ulaşımın gerçekleşmesi.  Nitekim bu yapılan test uçuşunda ilk anda 112km/saat bir hıza ulaşıldı ama bu istenen ve beklenen bir hız değil ama bu alanda yapılan bir deneme çalışması olduğu için geçen zaman içinde bunun çok daha ileri boyutlara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Düşük maliyetli olması Hızyuvar yolcu kapsülü olmasının temel kriterleri arasında gösteriliyor. Üretilecek olan bu kapsüller hem kargo hem de yolcu taşımacılığında kullanılabilecek ve insanlar çok kısa bir zaman diliminde istenen noktalara ulaşacak. Burada hedeflenmekte olan hız 1200 km/saat. Yapısal olarak bakıldığında ise içerisinde özel bir kapsül bulunuyor. Kapsüllerin içinde özel bir tüp ve kapsüllerin üzerinde de yine özel olarak imal edilen bir kompresör bulunuyor ve tüm bu bileşenlerin kendi içinde ayrı ayrı görevleri mevcut.  Burada maliyeti düşüren temel faktör ise tüp.  Yapılan testlerde hız düşük olsa da sistemin eksiksiz çalıştığı gözlemlendi. Bu kapsüller için tam olarak havasız bir biçimde yol alıyor demek mümkün.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu