Teknoloji

Güneş Sistemi’nde keşfedilen yeni süper otoyol sistemi

Araştırmacılar, Güneş Sistemi’nde daha önce mümkün olandan çok daha hızlı seyahat etmek için yeni bir süper otoyol ağı keşfettiler.

Bu tür rotalar kuyrukluyıldızları ve asteroitleri Jüpiter yakınlarındaki Neptün’ün uzaklığına on yıldan kısa bir sürede ve bir yüzyıldan daha kısa sürede 100 astronomik birime götürebildiği anlaşıldı.

Gezegen sistemimizin uzak noktalarına nispeten hızlı bir şekilde uzay aracı göndermek ve gezegenimizle çarpışabilecek Dünya’ya yakın nesneleri izlemek ve anlamak için kullanılabileceği söyleniyor.

Araştırmacılar, bu rotaların dinamik yapısını gözlemlediler ve asteroid kuşağından Uranüs’e ve ötesine uzanan uzay manifoldları olarak bilinen şeyin içinde bir dizi bağlantılı kemer oluşturdular. Bu yeni keşfedilen “göksel otoban” veya “göksel otoyol”, genellikle Güneş Sistemi dinamiklerini karakterize eden yüz binlerce veya milyonlarca yılın aksine, birkaç on yıl boyunca hareket eder.

En göze çarpan kemer yapıları Jüpiter ve uyguladığı güçlü yerçekimi kuvvetleri ile bağlantılıdır. Jüpiter ailesine ait kuyruklu yıldızların popülasyonunun yanı sıra, Centaurlar olarak bilinen küçük boyutlu güneş sistemi gövdeleri, benzeri görülmemiş zaman ölçeklerinde bu tür manifoldlar tarafından kontrol edilmektedir. Bu bedenlerden bazıları Jüpiter ile çarpışacak veya Güneş Sisteminden fırlatılacak.

Yapılar, Güneş Sistemimizdeki milyonlarca yörünge hakkında sayısal veriler toplanarak ve bu yörüngelerin halihazırda bilinen uzay manifoldlarına nasıl uyduğu hesaplanarak çözüldü.

Hem uzay aracı tarafından nasıl kullanılabileceklerini hem de bu tür manifoldların Dünya’nın çevresinde nasıl davrandığını belirlemek, asteroid ve göktaşı karşılaşmalarını ve artan yapay insan yapımı nesneler popülasyonunu kontrol etmek için sonuçların daha fazla araştırılması gerekiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu