internet

E-Devlet ile KYK Burs Öğrenim Kredisi Başvuru ve Sorgulama

 

Üniversite sınavına girdikten sonra belirli programlara yerleşen adaylar eğitimleri için genellikle ailelerinin yanından ayrılmak zorunda kalıyorlar. Binlerce genç daha önce hiç yaşamadığı şehirlerde üniversite eğitimi için yaşamaya başlıyor. Türkiye’de üniversite öğrencilerinin eğitim masraflarının karşılanması ve eğitimlerine devam edebilmeleri için maddi imkânı kısıtlı olan öğrenciler için belirli miktarda burs veya kredi veriliyor. Bu sayede öğrenciler okul ve yurt masraflarını finanse edebiliyor. Her yıl okul açıldıktan sonra yeni başlayan adaylar için başvuru duyuruları yapılıyor. Bu başvurular genellikle Ekim ve Kasım aylarında olmaktadır.

KYK Kredi ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru ilanları yayınlandıktan sonra adaylar e devlet üzerinden başvuru ekranına erişir. Eğer ki e devlet şifreleri yoksa en yakın PTT şubesinden temin etmeleri çok kolaydır. Başvuru ekranında kendilerine ait olan bilgilerin doğruluğunu kontrol etmelidirler. Bilgilerinde eksik ya da yanlışlık olan öğrenciler YÖKSİS sisteminden bu yanlışlığı düzeltmelidirler. Hatalı veya eksik bilgiler ile başvuru yapan öğrenciler beyan ettikleri bilgilerle değerlendirmeye alınacaktır. Öğrenciler başvuruyu onaylamadan önce sözleşme metnini okuduktan sonra başvurularını onaylamalıdır.

KYK Burs ve Kredi Miktarı

Devlet tarafından öğrencilere ödenen burs ve kredi miktarı her sene artmaktadır. Üniversitelerin belirli programlarında okuyan öğrencilere şu an için 550 lira burs veya kredi verilmektedir. 2021 yılında bu miktarın ne kadar olacağı daha net değil. Ülkemizde özellikle pandemi süreci ile birlikte kur artışı yaşandı. Bu artış vatandaşların alım gücünü oldukça kısıtlamış durumda. Bu yüzden 2021 yılında öğrencilere verilecek olan burs ve kredi miktarında olumlu bir artış yapılacağı beklenmektedir. Genel olarak bu miktarın özellikle mevcut enflasyondan dolayı 750 lira civarında olacağı tahmin ediliyor ancak bu konu hakkında resmi kurumlar tarafından teyit edilmiş bir bilgi bulunmamaktadır.

Kimler Başvuru Yapabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen bu burs ve kredilere başvuru şartları şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Üniversitelerin herhangi bir programında eğitime devam ediyor olmak
  • İki yıllık bir bölümü bitirip dikey geçiş sınavı ile 4 yıllık bir bölüme geçiş yapan öğrenciler
  • Yüksek lisans yapan öğrenciler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu