Teknoloji

Dijital Dönüşüme Adaptasyonda Öncü Projeler Hayata Geçirdiler

Her yıl geleneksel olarak gerçekleştirilen, bu yıl da 18-20 Ekim tarihleri arasında çevrimiçi olarak düzenlenen 7. İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi’nin son gününde Merck Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Gaye Mescioğlu da konuşmacı olarak yer aldı. 

 

İnsan Kaynakları alanında çalışan profesyonellere bilgi ve becerilerini geliştirme, yeteneklerini keşfetme imkanı sunan, farklı sektörlere dair bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir platform olan İnsan Kaynakları Yönetimi ve Dijitalleşme Zirvesi’nde, “Çalışanların Dijital Dönüşümüne Adaptasyonunda İK’nın Rolü” başlığıyla konuşma yapan Mescioğlu şunları söyledi:

 

“Uzun bir pandemi dönemini geride bırakırken, iş dünyasında yaşanan değişimle paralel olarak İK uygulamalarında da yeni bir dönem başladı. Bu süreçte yapılan çeşitli anketlerin sonuçları incelendiğinde; çalışanlar, esnek ve hibrit çalışma modelinin verimliliklerini artırdıklarını, dijital ortamda çalışmanın motivasyonu pozitif etkilediğini belirtiyor. Bu yeni çalışma modelinin kalıcı olarak hayatımıza girdiğini gözönüne alırsak tam da bu noktada İnsan Kaynaklarına önemli sorumluluklar düşüyor. 

 

Merck’te dijitalleşme şirketimizin en öncelikli ve stratejik konularından birisi. Pandemi süresince de İK olarak birçok alanda dijital projeleri hayata geçirdik. Merck Global İnsan Kaynakları’nın başlattığı “Geleceğin Çalışma Modelleri” (Future Ways of Working) Projesi kapsamında Türkiye’deki Uzaktan Çalışma Regülasyonlarını da entegre ettiğimiz Merck Türkiye Yeni Esnek ve Uzaktan/Hibrit Çalışma Modelleri Projemizi Ocak 2021 itibariyle hayata geçirdik. Bu proje ile çalışanlarımıza, internet bağlantısının olduğu her yerden çalışma imkanı sunuyoruz. 

 

Pandemi ile şirketlerin daha fazla dijitale önem vermesi gerekti. Çalışanlarımızın da tamamen dijital ortama adaptasyonu için bu süreçte onların gelişimine yönelik çok çeşitli araçlar ve gelişim programları sunduk. İletişim, Dijital Ortamlarda Toplantı Yönetimi, Sunum Becerileri, İyi Olma Hali, Liderlik Gelişimi, Takım Çalışması gibi sınıf içi eğitim programlarımızı dijital ortama taşıdık. Liderlik eğitimimizin bir bölümüne dijital ortamda ekip yönetimi ve gelişimi konusunu entegre ettik. Ayrıca geleneksel olarak gerçekleştirdiğimiz “Gelişim Haftası” Projemizi de tamamen dijital olarak hayata geçirdik.  

 

 

Pandemi döneminde çalışanlarımızın mental sağlığını da desteklemek amacıyla dijital üzerinden yürütülen “İyi Olma Hali Kampanya”sı adı altında bir projeyi de hayata geçirdik. Bu alanda uzman birçok kişi ile gelişim sohbetleri organize ettik. 

 

Dijital Dönüşüm süreci aynı zamanda bir değişim yönetimi gerektirdi. Bunu yaparken, “Yüksek Etki Kültürü” dediğimiz, Merck’in global olarak belirlenmiş olan, hem ortak başarıyı hem de bireysel katkıyı öne çıkaran yeni kültürünü de Türkiye’ye adapte ettik. Bu projede Genel Müdürümüz ve Üst Yönetim ile IK olarak çok yakın çalıştık. Yüksek Etki Kültürünün şirkette kabul görüp hayata geçmesi için, bu konuda çalışmalar yapan genç yeteneklerden oluşan gönüllü gruplar kurduk. 

 

Dijital dönüşüm çalışanların ve liderlerin kendi sorumluluklarını alarak çalıştıkları bir ortamı destekledi. Bu çalışma modeli, sorumluluk almayı, işini sahiplenmeyi ve kişisel disiplini çok önemli kıldı. Dolayısıyla, iş dünyası da “Resilience” – “Kişisel Dayanıklılık” ve “Accountability” – “Kendi sorumluluklarını üstlenerek hesap verebilirlik” gibi yetkinlikleri daha fazla vurgular oldu.”

 

Merck Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Gaye Mescioğlu sözlerini bu süreçte IK’nın stratejik iş ortağı rolünün daha da pekiştiğini ve tüm bu değişim sürecinde hayata geçirilen projelerin çalışan bağlılığını ve motivasyonunu olumlu yönde etkilediğini belirterek tamamladı.   

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu