Teknoloji

Çocuklarda Teknolojinin Zararları

Çocuklarda Teknolojinin Zararları

 

Çocuklarda teknoloji kullanımı üzerinde durulacak hassas konulardan biridir. Teknolojiyi kullanırken, çocuklar üzerindeki etkilerini düşünerek daha fazla hassasiyet göstermek gerekecektir. Teknolojik aletler, son zamanlarda hayatı kolaylaştıran, zaman kazandıran cihazlar olarak yaşantımızda yerini arttırmıştır. Pek çok avantajı bulunan elektronik aletleri kullanmak için de belli kurallara uymak gerekmektedir. Elektronik aletleri kullanırken, yaydığı elektromanyetik dalgaların da beyin üzerinde etkileri dikkate alınmalıdır. Özellikle fiziksel ve zihinsel gelişimini tamamlamamış olan çocuk ve gençlerde bazı tahribatlara yol açacaktır.

Çocuklarda Teknolojinin Kullanım Süreleri

Çocukluk çağı bazı fiziksel ve bilişsel özelliklerin yeni oturduğu, gelişimin en hızlı olduğu dönemler arasındadır. Bu gelişim hızı, bebeklik çağında en hızlı yapıdadır. Motor becerileri, konuşma ve dil bozuklukları, vücut dili gibi kavramlar bu çağda, ebeveynler için üzerinde durulacak konular arasındadır. Bir çocuğun kendini ifade etmesi, yaşıtlarıyla ilişki kurabilmesi sosyal ortamlara girmesi ile doğru orantılıdır. Pek çok anne zaman darlığı sebebiyle, cep telefonu, tablet gibi elektronik aletler ile çocuklarını oyalamayı tercih edecektir. Kısıtlı zamanda çocuğa yemek yedirmek ya da bu aletlerle oyalanırken, annenin günlük ev işlerini tamamlaması buna etkendir. İlk çocukluk çağı olan iki yaşa kadar olan sürede çocuğun televizyon ile tanışmaması önerilmektedir. Beş yaşa kadar olan süre içerisinde de bir saati geçirmeyecek şekilde ekran karşısında kalması önerilir.

Teknolojik Aletlerin Bilinçli Kullanımı

Elektronik cihazların bilinçli kullanılması son derece önem taşımaktadır. Bu konuda çocukluk çağında belli bir süre üzerinde vakit geçirmek zararlı etkiler gösterecektir. Yaş gruplarına göre izlenecek programların niteliği de süresi kadar önem taşımaktadır. Şiddet yüklü programların izletilmesi çocuklarda davranış bozukluklarına neden olacaktır. Duygusal açıdan olumlu yönde gelişim göstermesi çocukların izlediği programlar ile yakından ilgilidir. Çocukların yaşıtları ile birlikte oyunlar oynaması, ebeveynlerin çocuk ile vakit geçirmesi de son derece önem taşıyan konular arasındadır. Yaşına uygun eğitici programların izlenmesi, çocukta olumlu etkiler yaratacaktır. On bir yaşa kadar günde bir saati geçmeyecek teknolojik alet kullanımı ise gün içerisinde belli zaman dilimleri halinde uygulanabilir. Zihnin işleyişini olumsuz yönde etkilememesi bakımından belli bir sürenin üzerinde vakit geçirilmemesi son derece önem taşımaktadır.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu