Telefon ve Tabletler

Android Mi IOS Mu Daha İyi

Android Mi IOS Mu Daha İyi

 

Yeni bir akıllı telefon almayı düşünenler; en çok kullanılan iki işletim sisteminden birini Android ya da IOS işletim sisteminin kullanıldığı telefondan birini almak durumundadırlar. Çünkü Android ya da Apple’ın CEO’su bu iki platform göre gönderilen tüm akıllı yeni telefonların yüzde 99.7 sini oluşturmaktadır. Her iki akıllı telefonun işletim sistemleri mükemmel özelliklere sahiptir. İki telefonun birbirleri ile çok fazla ortak yönleri vardır ama dikkate almak isteyeceğiniz bazı farklılıklar bulunmaktadır. Sizin için en iyi platform tercihinize bağlıdır ve size en uygun özellikleri olanı seçmelisiniz.

 

Uygulamalar Açısından Farklılıklar

Android ve IOS uygulamalarına bakıldığında Android’te 3,5 milyon, IOS’ta 2.2 milyon uygulama bulunmaktadır. Karşılaştırma yapmak için sayılar iyi bir ölçüm değildir. Çünkü birçok kişi uygulamaların çok az kısmını kullanmaktadır. Popüler olarak kullanılanlar her iki platformda da bulunmaktadır. IOS geliştiriciler için daha kazançlı bir platform IOS işletim sistemidir. Ancak Android’in pazar payı artmaya devam ettikçe bu durum değişmektedir. Google Play Store’da, Apple Store’dan daha fazla ücretsiz uygulamalar mevcuttur. Fakat en iyi mobil oyunlar IOS’a gelmektedir.

Uygulama Mağazaları

Milyonlarca uygulamayı ve oyunu organize etmek oldukça zordur ve bunu Google Play Store’de ne de Apple’ın App Store’u kusursuz bir şekilde yapamamaktadır. Genel olarak Apple firmasının App Store’u telefonunuzda daha iyi bir tarama deneyimi sağlamaktadır. Google Play Store’da arama yapmak daha kolay ve PC’nizdeki veya dizüstü bilgisayarınızdaki web tarayıcısından uygulamaları sırayla ekleme olanağı sunmaktadır. iPhone’larda TouchlD ile parmak izinizi kullanarak uygulamaları satın alabilirsiniz. Google Play Store uygulama satın alındıktan sonra 2 saat içerisinde geri ödemesiz “geri ödeme” politikasına sahiptir.

 

Haritalar

Apple Maps yeni navigasyon sistemi olarak iyi bir başlangıç yapamadı. Fakat önemli ölçüde geliştirilmiş özelliklere sahiptir. Temel özellikler benzer çevrimdışı kullanım için haritalar indirilebilir ve mevcut trafik koşullarına uygun tahminler alabilir. Sürüş ya da yürüyüş için yol tariflerini bulma imkânı sağlamaktadır. Apple Maps in önermediği, Google haritalar da bisiklet yol tarifi bulunmaktadır. Google haritaların ölçeği ve kalitesi mükemmeldir. Çekici noktaları daha fazla ve genellikle Apple Maps’ ten daha ayrıntılıdır.

 

 

 

Pil Ömrü ve Şarj

Akıllı telefon kullanıcılarının en çok dikkat ettiği faktör pil ömrüdür. IOS’ un mAh değeri en iyi pil seviyesini elde etmek için optimize edilmiştir, fakat iPhone’dan daha uzun süre giden çok daha büyük bir pile sahip Android cihazı bulmak mümkündür. Android ve IOS pil kullanımını bir bakışta görmeyi sağlar fakat Android ne kadar pil ömrünün kaldığını tahmin edebilir özelliktedir.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu