internet

Zuckerberg’den 8.9 Milyon Dolarlık Güvenlik Harcaması

 

Facebook icra kurulu başkanı ve kurucu ortağı olan Mark Zuckerberg, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na Cuma günü yapmış olduğu açıklamada şirketin yıllık güvenlik harcamasının yaklaşık olarak 9 milyon dolara mal olduğunu duyurdu.

Mark Zuckerberg ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapmış olduğu açıklamada şirketin 2017 yılı itibari ile güvenli seyahat harcamalarının 8.9 Milyon Dolar olduğunu duyurdu. Fakat yine de buna rağmen Zuckerberg’in 1 dolar olan maaşı herhangi bir değişiklik göstermemişti. Zuckerberg bununla beraber Facebook hisse senedinin 12 ay boyunca 115 dolardan 190 dolarak yükselmesine rağmen herhangi bir ikramiye veya hisse senedi ödülü de almadı.

Mark Zuckerberg’in belirttiği 8.9 Milyon dolarlık harcamanın içerisinde özel uçak kiralama ve çalışanlarının ev masrafları gibi birçok detay olduğu belirtildi. Fakat bu durumdan hoşnut olmayan ve Zuckerberg’i şikayet eden Sherly Sandberg, benzer bir programla yılda Facebook için 2.7 Milyon dolar harcama yapmış ve ayrıca Facebook hisselerinin 2016 yılında 242 Milyon dolarını elinde tutmuştu. Tazminat olarak da 24.5 Milyon dolarlık ödüle layık görülen Sandberg bununla beraber yaklaşık 2 milyon dolara yakında nakit ödüle layık görüldü. Zuckerberg için yapılan bu eleştiride Zuckerberg in yaptığı harcamaların gereğinden fazla olduğu ve güvenli seyahat dahil yapılan harcamaların da hiç adil olmadığı belirtildi. Olaya sessiz kalmayan Sandberg, istatistikler ile bu eleştiriyi yaparken benzer şikayetler ile Zuckerberg’e yüklendi.

Başa dön tuşu