Yazılım

Utorrent Virüs mü İçeriyor?

 

Torrent istemcileri arasında en iyi iki sistemden biri olan Utorrent, bugün Microsoft’dan gelen bir açıklama ile adeta sarsıldı.

Microsoft Windows 10’un güvenlik uygulaması olan Windows Defender, dünyanın en popüler torrent istemcilerinden biri olan Utorrent’i, kötücül amaçlı yazılım olarak kategorize etti. Ve bunu raporunda yayınladı.

Windows 10’un temel güvenliğini sağlayan Defender’ın yayınladığı bir rapora göre, Utorrent için ‘potansiyel olarak istenmeyen yazılımlar barındıran uygulama.’ Olarak görünüyor. Üstelik Windows Defender’ın güncel sürümünü yüklediğinizde Utorrent’i direkt olarak çalıştıramıyorsunuz.

Utorrent’i Windows Defender güncellemesinin ardından beyaz listeye eklemeniz gerekiyor. Uygulama ancak bu şekilde sistemli ve sorunsuz bir biçimde Windows 10’da çalışabiliyor.

Aynı zaman da Utorrent’de darbe sadece Windows tarafından gelmedi. ESET NOD 32, Sophos ve Trend Micro gibi bilinen en iyi anti virüs programları da uygulamayı kötücül olarak algılıyor.

Bittorent Cephesinden Durum İle İlgili Açıklama Gecikmedi

Windows’un yayınladığı raporun ardından Bittorrent cephesinden ise yanıt gecikmedi. Kullanılan güncel Utorrent sistemlerinin sadece %5’i gibi küçük bir bölümünde bu tip bir problemin olduğu dile getirilirken, konuyla ilgili detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı. Bittorrentin bu tutumu ise kullanıcılarının şüphelerini artırmaya yetiyor.

Bu raporun yayınlanmasının ardından torrent kullanmak isteyen kullanıcıların %25’lik bir kısmı hızlı bir şekilde Bittorrent’e geçmeye başladı. Eğer Torrent sistemini aktif olarak kullanıyorsanız, Bittorrent’e geçmenizde fayda var.

Başa dön tuşu