Yazılım

Sahte Adblock Eklentisine Dikkat !

Adblock günümüzün en çok kullanılan eklentileri arasında yer alıyor. Bu durumu fırsat bilen kişiler, uygulamanın sahtesini oluşturdu. Chrome Web mağazasına yüklenen bu sahte Adblock, pek çok tehlikeyi içinde barındırıyor.

Swift on security tarafından ortaya çıkarılan bu durum, bir tweetten sonra duyuldu. Google bu gelişme sonrası sahte uygulamayı Chrome Web mağazasından kaldırsa da, 37 bin kullanıcı tarafından indirilmişti. Bu sahte eklenti aynı Adblock görüntüsünde ve içeriğinde oluşturulmuş. İlk bakışta Adblock ile arasında herhangi bir farkın görülmesi kesinlikle söz konusu değil. Tabi uygulamayı indiren kullanıcılar, reklamların bu uygulamadan sonra daha çok olduğunu belirtiyor. Popup reklamlarla dolu olan bir ekranla karşılaştığını belirten kullanıcıların başka ne tarz problemler gördüğü bilinmiyor. Adblock kullanan tüm kullanıcılar bu konuda uyarılırken, indirmiş oldukları eklentiye tekrardan gözatmaları tavsiye edildi.

Swift on Security tarafından yapılan açıklamaya göre, bu uygulamayı oluşturan kişiler daha önceden pek çok uygulamayı kopyaladı. Bu sahte uygulamaları yükleyen kişilerin ise verilerinin çalınmasına kadar başına pek çok durum geldi.
Chrome web mağazası genel olarak güvenlik onayından geçmiş uygulamalar içerirken, bazı kişiler bu tarz aşamaları nadirde olsa aşabiliyor. Bu tarz durumlara karşı insanları uyaran yetkililer, eklentilerin indirme sayılarına dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Az sayıdaki kullanıcı tarafından indirilen popüler uygulamaların ise, kesinlikle sahte olacağına dikkat çektiler.

Başa dön tuşu