Teknoloji

Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

Laptop Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler?

 

Laptop alınırken dikkat edilmesi gereken birçok konu vardır. Fakat basitçe anlatmak gerekirse laptoplarda diğer bilgisayar hatta telefonlar gibi belli başlı parçaların bir anakart üzerinde toplanmasıyla oluşur. Bu parçaları ayırmak ve özelliklerinden bahsetmek gerekirse laptop alırken dikkat etmemiz gerekenler şunlardır: 

  • İşlemci
  • Ekran kartı
  • Ram
  • SSD veya HDD

Bunların haricinde ekran gözde oranı, laptop’un gövde tasarımı, gövdesinde kullanılan malzemenin kalitesi, şarj süresi ve buna bağlı olarak tam şarjda bize sunduğu kullanım ömrü gibi birçok özelliğe dikkat etmek gerekir.

İyi Bir Laptopta Olması Gereken Özellikler

İşlemci: İşlemciler belirli mantık veya matematik işlemlerini yapan çiptir. Bu kulvarda yarışan iki iyi marka vardır. Bunlardan biri AMD diğeri ise İntel’dir. Yapılması gereken işlemcileri internette bulunan kıyaslama sitesinden seçip  seçeceğiniz bilgisayarların işlemcilerini kıyaslayarak hangisinin daha iyi olduğunu bulabilirsiniz. Böylelikle seçmek için arada kaldığınız bilgisayarları elemek için iyi bir yöntem olabilir.

Ekran kartı: Ekran kartları genel olarak video edit, grafik tasarım ve oyunlar için kullanılır. Bunları karşılaştırarak bulmalısınız. Ama gene olarak laptoplarda iki ekran kartı bulunur. Bunlardan biri işlemcinin içinde bulunan ekran kartıdır ve bu bilgisayarın günlük kullanımda daha az güç tüketmesi için vardır. İkinci ekran kartı bulunan laptoplarda yük altında kaldığında yani bir oyun açtığında örneğin devreye girer.

Ram: Bilgisayarınızın akıcı olması ve işlemleri rahatça önbellekte tutması için GB ve MHZ değeri yüksek olanı tercih edilmelidir.

SSD veya HDD: Depolama birimidir. Genel olarak ucuz fiyatlı bilgisayarlarda kullanılan HDD, gerek bozulabilir olması gerekse yavaş olması yüzünden artık pek tercih edilmiyor. GB değerinden HDD gerek ucuz fiyatı gerek verdiği yüksek depolama değerine sahip olsa da SSD ye göre yavaş olduğundan tercih edilmiyor. Bu fark ortalama 10 kattır.

Laptoplar Neden Tercih Edilir?

Telefonlardan sonra en çok kullanılan  teknolojik aletler arasında bilgisayarlar gelmektedir. Büyük ekranı işlem gücü ve depolama alanları kıyaslandığında birçok sektörde kullanılan bilgisayarlar teknolojinin girişimi ile evlere ve okullara da girmeye başlayalı uzun bir süre oldu. Günlük işlemleri çözümlemede, not tutmada, dünyadan gelen haberlere erişmekte ve özellikle bilgiye erişmekte bize oldukça kolaylık sağlayan Laptopları alırken dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır.  İyi bir laptop  uzunca yıllar kullanılabilecekken fiyatının günümüz şartları da göz önüne alındığında düşük olması gerekir.

Başa dön tuşu