Teknoloji

iphone Pil Sağlığı Özelliği Nasıl Kullanılır?

 

Tüm iphone kullanıcıları için en önemli sorunların başında gelen yetersiz pil sorunu İOS 13.1 versiyonu ile gelen pil sağlığı uygulaması ile çözüme ulaştırılmaya çalışıldı. Bu muhteşem telefonun en önemli eksiği olarak gösterilen az kapasiteli piller her zaman için Apple firmasına çok ciddi eleştiri ve şikâyerlerin gelmesine neden oluyordu.

Özellikle son dönemlerde Apple firmasının pil tüketimini azaltabilmek için bilinçli olarak telefonları yavaşlattığını açıklaması adeta dünya genelinde bir infiale neden oldu. Şimdi tüm İphone kullanıcıları bu yeni özelliğin gerçekten de pil ömrünü uzatıp uzatmadığı hakkında araştırmalar yapıyor ve Aplle firmasını soru bombardımanına tutuyorlar.

İphone Pil Ömrünü Arttırmanın Kolay Yolu

Yeni eklenen pil sağlığı özelliği genel olarak telefonun maksimum pil kapasitesini, performansını, güç yönetiminin açık olup olmadığını veya pilin değişmesi gerekip gerekmediğini bildirmek için menüye eklendi. Bu özelliği kullanmak için şu adımlar takip edilmelidir;

  • Ayarlar menüsüne girip pil sağlığı seçeneğine tıklanır.
  • Pil sağlığı menüsünde Pil Sağlığı(Beta) seçeneğine tıklanır.
  • Burada pilin kapasitesi ve performansı gibi bilgiler yer alır. Eğer pil iyi durumdaysa “Piliniz şu anda olması gereken en yüksek performansı destekliyor” şeklinde bir yazı yazar.
  • Ancak pil kötü durumdaysa güç yönetimi özelliği otomatik olarak aktif olur. Bu seçenek isteğe bağlı olarak manuel kapanabilir. Eğer telefon pil sorunları nedeni ile kendiliğinden kapanacak duruma gelirse bu seçenek otomatik olarak yeniden aktif olur.
  • Pil sağlığı özelliğinin bir diğer beğeni toplayan yanı ise pilin düzeyinin belirlenememesi veya dayanıklılk seviyesinin çok düşük olması durumunda kullanıcıları pili değiştirmeleri konusunda uyarmasıdır.

Pil Sağlığı Uygulaması İle Daha Keyifli Bir Kullanım

Her ne kadar tam anlamı ile bir çözüm olmasa bile yine de İphone cep telefonlarının pil ömrünü kısmen arttırabilecek bir yenilik olarak görülen pil sağlığı seçeneği son yazılımların yüklü olduğu tüm Apple İOS işlerim sistemli ürünlerde kullanılabiliyor. Hem kullanımının kolay olması hem de gözle görülür faydaları olması sebebi birçok İphone kullanıcısı pil sağlığı seçeneğinin daha da gelişmesi ile telefonlarını daha keyifli bir şekilde kullanabileceklerini düşünüyorlar.

Başa dön tuşu