Yaşam

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi zemin kaplama olarak da son derece ideal bir üründür. Bu ürünün tercih edilmesinde belli başlı nedenler sayılabilir. Öncelikle kimyasallara karşı son derece güçlü olan bir kaplama türüdür. Sürtünmelere ve aşınmalara karşı dayanıklılığı bu ürünü çok tercih edilenlerden biri haline getirmiştir. Dekoratif görünümü sayesinde birçok mimari çalışmada önemli bir yere sahiptir. Epoksi zemin kaplama aynı zamanda kolay temizlenebilir bir özelliğe sahiptir. Çok hijyenik bir yapısı vardır. Bununla birlikte agrega ilavesi yapıldığında kaymaz bir zemin elde edilerek kişiler için daha güvenli bir taban yapısı imkânı sunar.

Tüm bu özelliklerinin yanında çok estetik bir duruşu vardır ve göz zevkine fazlası ile hitap eder. Solvent içermeyen epoksi zemin kaplama fiyatları birçok alanda kullanım imkânı bulmaktadır. Sağlığa herhangi bir zararı olmayan bu kaplama uzun yıllar mekânlarda kullanıcı gereksinimlerine en iyi şekilde yanıt verecektir. Günümüzün en modern yapı malzemeleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Aynı zamanda farklı renk ve desenlerde de üretilebilme imkânı bulunan bir zemin kaplama türüdür.

Epoksi Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımıza birçok yenilik girmiştir. Yapı alanında da farklı yenilikler hayatımıza girerek işlemlerimizi oldukça kolaylaştırmıştır. Bina inşaatları, kentsel dönüşüm günümüzde en fazla yapılan işlemler arasındadır. İnşaat sektöründe aranılan özellikler geçmişe göre oldukça farklılık göstermeye başlamıştır. Geçmişte sadece barınacak yer olarak binalar yapılırken, günümüzde farklı konfor isteyen alanlar haline gelmiştir. Pek çok kişi herhangi bir yapı ile ilgili işlem yaptıracağı zaman farklı ayrıntılara dikkat etmeye başlamışlardır. Son dönemlerde konfor ve güvenlik yapı işlerinde ön planda olan en önemli unsurlar arasında sayılabilir. Yapı alanında kullanılan malzemelerden bir tanesi de epoksi’dir. Peki, epoksi nedir? Ne işe yarar? Nerelerde kullanılır ve epoksi fiyatları nelerdir? Bunların cevaplarını kısaca yanıtlayalım.

Epoksi Nedir?

Bir yapı malzemesi olan epoksi plastik bir malzemedir. Epoksi sıvı halden katı hale geçirilerek üretilen bir yapı malzemesidir. Epoksi normal olan diğer plastiklere göre oldukça sert bir üründür. Bu malzeme üretilirken ayrı iki madde birleştirilerek oluşturulmaktadır. Bunlar epoksi reçine ve epoksi sertleştirici maddelerdir. Burada önemli olan uygun şekilde bu malzemeleri birleştirmektir. Birleştirilen bu malzemeler bir süre sonra kıvamını alıp daha sonra da oldukça sert bir madde ortaya çıkmaktadır. Pek çok farklı amaç için epoksi kullanımını görmek mümkündür. Özellikle tekne tamirleri, yapımları ve onarımlarında bu malzemeden sık sık faydalanılmaktadır. Malzemenin maliyetinin yüksek olması, herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa ev onarımı işlemlerinde de bu malzemeden yardım alınmaktadır.

Epoksi Kullanım Alanları

Muhteşem bir yapı malzemesi olan epoksi’nin kullanım alanları da oldukça geniştir. Özellikle yalıtım malzemesi olarak epoksi’nin kullanıldığını görebilmeniz mümkündür. Ayrıca herhangi bir yüzeyin zarar görmesini istemiyorsak kaplama amaçlı olarak da epoksi kullanımı görmek mümkündür. Uzay ve havacılık sektöründe de tıpkı inşaat sektöründe olduğu gibi bu malzemeden yardım alınmaktadır. Ayrıca zemin, duvar boyama, prefabrik evlerde montaj elemanı olarak, yüzeyleri düzenleme gibi durumlarda epoksi’den yardım alınmaktadır. Epoksi zemin kaplama fiyatları ise kullanım durumlarına göre ve hazırlanışına göre farklılıklar göstermektedir.

Epoksi Kullanım Süresi

Epoksi özellikle uygulaması oldukça kolay bir malzemedir. Su geçirmez özelliği birçok yapıda kullanılmasının en önemli nedenleri arasındadır. Aşınma sorunlarına karşı epoksi oldukça dayanıklı bir malzemedir. Farklı renklerde bulunabilen bu malzemenin estetik olması daha dekoratif olarak kullanılmasına neden olmaktadır. İnsan sağlığına zarar vermediği çeşitli testlerden geçerek kanıtlanan bu malzeme oldukça uzun ömürlü olarak da kullanılmaktadır. Herhangi bir ciddi darbe denk gelmediği sürece epoksi’nin ömrü oldukça uzun olmaktadır. Toz tutma özelliği olmadığı için de pek çok alanda epoksi’nin kullanımına rastlamak mümkündür. Ayrıca sağlıklı ve anti bakteriyel olması da bu noktada dikkatli kişilerin epoksi’yi tercih etmesinin nedenleri arasındadır.

Epoksi Ücretlendirilmesi

Epoksi malzemeyi kullanacağınız alanın özelliklerine göre tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca bu malzemenin farklı alanlarda farklı uygulama özellikleri vardır. Burada işinin ehli kişilerden yardım alarak bu işlemi yaptırmanız doğru bir karar olacaktır. Sağlamış olduğu birçok avantajın yanında epoksi’nin fiyatları biraz maliyetli olabilmektedir. Fakat unutulmaması gereklidir ki bu malzemenin sağladığı birçok faydalı özellik fiyatlarının yüksek olmasının önemini ortadan kaldırmaktadır. Epoksi fiyatları metrekare cinsinden fiyatlandırılarak müşterilere bilgisi verilmektedir. Doğru bir işçilik ile bu malzemeyi kullanırsanız istediğiniz randımanı alabilmeniz mümkündür. Epoksi fiyatlandırmasına uygulayan işçi maliyeti de eklenmektedir. Bu işlemi yapan firmalar ile ayrıntılı bir ön görüşme yaptıktan sonra epoksi uygulamasını yaptırabilirsiniz. Kullanım kolaylığı ve rahatlığını gördükten sonra harcanan maliyetin çok da önemli olmadığını anlayabilirsiniz.

Başa dön tuşu