Teknoloji

Bitcoinin Tarihten Bu Güne Kadar Gelişmesindeki Öyküsü 

Bitcoinin Tarihten Bu Güne Kadar Gelişmesindeki Öyküsü 

2008 yılındaki kriz sonrasında Satoshi Nakamoto tarafından elektronik ödeme sistemi olan Bitcoin hakkında teknik yazıyı yayınladıktan sonra Bitcoin korumalı para birimi olarak ortaya çıkmıştır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından başlatılmış ve herhangi merkez bankası ile ilişkili olmayan, ülkelerin para birimiyle alınan ve satılan bir dijital para birimi olarak Bitcoin halka açık kullanıma girdi. Bitcoin’in sembolü kısaltması BTC‘dir.

Bitcoin’in toplam değeri 2013 yılından itibaren 1,2 milyar dolar ve 2014 yılından itibaren 8,2 milyar dolar seviyesine kadar ulaşmıştır. Günümüzde ise finansal açıdan yükselişe geçmiştir. Bitcoin üzerinden girilen işlemler takip edilir ancak işlemi gerçekleştiren kişinin kim olduğunun bulunulması pek mümkün değildir.

Bitcoinin Günümüzde Geldiği Nokta

Bitcoin’in gerçek para gibi fiziksel olarak basılan bir para değeri değildir. Tamamen sanal para şeklinde üretilir ve bu üretimin temelinde matematik formülü olan bir sisteme dayanır.

Bitcoin kullanabilmek için ilk olarak sanal cüzdan oluşturulmalıdır. Cep telefonu, bilgisayar veya internet üzerindeki web servisleri ile bu sanal cüzdan oluşturulabilir. Oluşturulacak olan bu Bitcoin sanal cüzdan için kişiye ait özel bilgilerin verilmesine gerek yoktur. Bitcoin sanal cüzdan ile para alıp, para gönderebilir veya alışveriş bile yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Bitcoin protokollere tabi olduğu için güvenlidir. Bu nedenle protokoller sayesinde yapılan her işlem uçtan uca şifrelenir. Bitcoin kriptosunun güvenlik açısından kuralları bulunur. Bitcoin kuralı gereğince aynı para iki kez harcanamaz.

Paranın kişiye ait olduğu ve daha öncesinde başka bir hesaba gönderilmediği yapılacak olan işlem öncesinde sistem tarafından kontrol edilir. Bitcoinler ödeme yapılan adresten alacak olan adrese kadar şifrelenmiş şekilde imzalanarak gönderilir. Bu yüzden hileli ve sahte bir şekilde Bitcoin yaratılıp satılamaz. Bu sayede Bitcoin herkesin kolaylıkla ve güvenilir bir şekilde kullanabileceği sanal ödeme ağıdır. Günümüz de günden güne oldukça rağbet görmektedir.

Bitcoin Sistemi Nasıl İşler?

Bitcoin sisteminde enflasyon riski çok düşüktür. Çünkü gerçek para birimlerinin çökmesi hükümete bağlı hiperenflasyon ile oluşur. Ancak bu durumda Bitcoin herhangi bir hükümete bağlı değildir ve dolayısıyla çökme riski de düşüktür. Ödeme sistemi açısından Bitcoin sisteminin kullanım gösterdiği çok fazla yer yoktur. Bu nedenle şu anda Bitcoin yatırım yapma amaçlı kripto para şeklinde kullanım gösteriyor.

Bitcoin’in üretilebilecek maksimum miktarı 21 milyon adettir. Ayrıca Bitcoin kullanıcılarına uçtan uca transfer imkânı da sunar. Bitcoin’in blok üretim süresi ise yaklaşık olarak 10 dakikadır. Bitcoin’in yükseliş göstermesinin ardından birçok kripto para birimi oluşmaya başlamıştır. Bu para birimlerine ise “alt coin” denir. Bitcoin’in fiyatı ise dolaşımdaki Bitcoin sayısının sınırlı olmasından dolayı sadece arz ve talep ilişkilerine göre değişim gösterir. Bitcoin alınmaya başlandıktan sonra dolaşımdaki Bitcoin miktarı sınırlı olur ve bu yüzden değeri artış gösterir. Ancak Bitcoin satılmaya başlandıktan sonra Bitcoin’in değeri düşüş gösterir.

Başa dön tuşu